היום ה-30 בינואר , 2024

Select your Top Menu from wp menus

בית כה-לחי: מפעל לייצור יהדות

 

בית "כה לחי", ע"ש רפאל אלמליח ז"ל בר זוהרה בראשות הרב יעיש חנונה מתויג כ"מפעל להפצת תורה וחסד ולקרוב לבבות" כסלוגן ראשי. מי שמכיר אותו מקרוב יותר שהמילה מפעל מתארת אותה בצורה מדויקת. המקום הזה, שהפך מזמן מכולל לבית כולל של מצוות, לימוד, חינוך והפצת תורה ויהדות ברוח נעימה ויפה, מרכז סביבו פעילויות רבות לכל מי שרק חפץ גברים, נשים, ילדים, אברכים, חילונים ובעצם לכולם.

הארגון הוקם בשנת 2000, ע"י יו"ר העמותה, הרב יעיש חנונה. רבים מחברי העמותה הינם חוזרים בתשובה, אשר שמו להם למטרה לפתח מקום בו יוכלו להתחזק רוחנית, ולהתמקד בפעילויות של חסד למען הקהילה. עד היום משמש הכולל כמדרגה ראשונה וכמקפצה לכאלה שרוצים להתחיל דרך חדשה לכיוון תורני, וכמובן שלציבור מכל שכבות הגילאים המבקשים להתקרב לזהות שלהם וללמוד את עיקרי התורה, תושבי קריית שמונה, קיבוצים ומושבים.

 

 

והרי עיקר הפעילות

 

הפעילות הרבה והענפה בכולל כה-לחי כוללת לא רק "מערכת שעות" ענפה ועמוסה, אלא הרבה עשייה יומיומית ו"אירועים" (כמו הקפות של שמחת תורה למשל) מיוחדים במהלך השנה, וכל זה עטוף בהרבה אהבה ורצון לקרב את היהודים ליהדות באמצעות חום, שמחה ואחדות. במהלך השנה מתקיימים בכולל תלמוד תורה לילדים, כולל אברכים, שיעורי לילה, פעילות ושיעורים לנוער חוזרים בתשובה, שיעורים והרצאות למבוגרים, שיעורים והרצאות לנשים, עזרה למשפחות נזקקות, עריכת אזכרות, הכנת חתנים, בדיקת מזוזות ותפילין, בנוסף לזה מתקיימים שיערי גמרא, ולימודים בקבוצות.

כאמור, במקום מתקיימים בכל ימות השבוע שיעורי תורה, פרשת השבוע ומוסר לקהל המתעניין בזהות היהודית אליה הוא שייך, חלק מהשיעורים אינם פורמלים ומתנהלים באופן חופשי, נוח ונעים. אחת מגולות הכותרת והציר המרכזי בכולל הוא ההשקעה בדור ההמשך. בבית "כה-לחי" משקיעים מאמצים ומשאבים רבים לטיפוח דור ההמשך החל מקטנות ועד ליווי צמוד ואישי בבגרות. לשם כך הוקם תלמוד תורה "חפץ חיים" ע"י אברכי בית "כה-לחי" ביוזמת הרב ישראל אזולאי, במטרה לבנות מסגרת חינוך תורנית חרדית בלעדית בעיר ולהקים את אוהלה של תורה בקרית שמונה. ילדי התלמוד תורה זוכים לחינוך איכותי מלא חום וסבלנות ע"י מלמדים מוכשרים. הלימוד והחינוך מלאים בחום ואהבה, סבלנות ובקשר מלא עם הילדים ומשפחתם. נושאי הלימוד והתכנים נבדקו בדקדוק רב ומועברים לילדים בשמחה.
הבוגרים יותר יכולים ליהנות משיעורי תהילים לילדים, הכנה לגיל המצוות והכנה ליום הבר-מצווה, כולל קריאה בתורה וטעמיה, הכנה לקריאת ההפטרה, טלית וציצית.

 

הכולל – לכל מי שרוצה

בית המדרש נוסד בשנת תש"ס ע"י הרב חנונה יעיש שליט"א בן העיר קריית שמונה, כאמור, לאחר שראה צורך גדול לאפשר לבני העיר החוזרים בתשובה למצוא מקום אוהב ומחבק, המסייע להתמודד עם האתגר של התשובה, מקום הפתוח כל היום והלילה ומי שחפץ ללמוד תורה ולהעמיק בהלכות. משראה הרב את הצימאון הגדול של הציבור החליט הרב ותלמידיו לפתוח כולל לחוזרים בתשובה. בשנת תשס"ה הצטרף הרב בצלאל עמוס שליט"א לכולל האברכים וקיבל על עצמו את נטל ההוראה לאברכים הלומדים בבוקר, הרב יסד את המסלול ללימודי רבנות וגמרא. הכולל מאפשר לכל אברך ללא תלות ברמת ידיעותיו או גילו להשתתף וזאת בתנאי שייקח עליו את הכללים אותם עיצב הרב לרוצים לקחת חלק בכולל. האברכים מצידם יושבים ושוקדים בעיון רב בלימוד הגמרות הנוגעים להלכה עם כל הראשונים ורק לאחר מכן עוברים ללימוד הלכה. האברכים עוברים מבחנים מדי חודש, והנם במסלול שבסופו ייגשו למבחני רבנות ויעברו בס"ד בהצלחה רבה. בנוסף לומדים את שאר חלקי התורה: מוסר, מחשבת ישראל, תנ"ך ועוד.

אברך המתקבל לכולל מתחייב ללימוד של שעות רבות ביום החל משעות הנץ ועד הצהריים, 05:00-15:00, ולהשתתף בכל המבחנים. אגב, המלגות לאברכים ולרבנים תלויות בהכנסות מתרומות חודש בחודשו.

כאמור, במשך כל היום הכולל עובד בתצורות יעילות שפונות לכלל הציבור. ישנו כולל צהרים בו הלימודים נעשים בשעות הצהרים, במשך כל ימות השבוע ע"י הרב יפתח סופר שליט"א (מחבר הספר "ובחרת בחיים") המגיע מצפת. השיעור מתנהל מהשעה 17:30-14:30 אליו נאספים תושבים שלרוב אינם עובדים או נמצאים בתקופות מעבר ולומדים בשקידה מוסר והלכות, פרשת השבוע, חינוך יהודי ועוד, השיעור מתקיים כ-10 שנים וסוחף אליו תושבים רבים ונחשב להצלחה גדולה. אח"כ מתחיל כולל ערב  ע"י הרב חנונה יעיש שליט"א, ומתנהל משעה 19:00-20:30. אל השיעור מגיעים עשרות מבעלי הביתים העובדים לפרנסתם במשך היום ולעת ערב מתכנסים ללימוד תורה, מוסר, פרשת השבוע, גמרא, הלכה, והבית היהודי. וכמובן גם לנשים יש את המקום שלהם, כשפעמים בשבוע נערכים שיעורי נשים ע"י רבנים ורבניות מבני העיר ומחוצה לה, שיעורים מרגשים בעיקר בנושאי חינוך ילדים ושלום בית.

 

המלצה אישית


בשבוע שעבר נחשפתי לראשונה, בעקבות המלצת חבר, למפגש מרתק במיוחד שנקרא "לימוד אבות ובנים". זהו לימוד משותף של אב עם ילדו, במשך שעה בכולל, שמסביב השולחנות מלאים בהורים וילדיהם שלומדים ביחד בשקיקה, כל אחד לפי גילו, עניינו ורמתו. הכולל עצמו מציע ספריה רחבה של ספרים המתאימים לילדים, ולכן כל ילד יכול לבחור את חומר הלימוד שלו. בנוסף לחוויה המיוחדת, ישנו ערך מוסף של אחווה, אחדות וקדושה במקום. כשילד רואה מסביבו מציאות כזאת, הוא מפנים אותה ורוצה להיות חלק ממנה. ראיתי שם אגב לא רק "דתיים מובהקים", אלא גם כאלה שרוצים להשתתף בחוויה היהודית המיוחדת הזאת שמספק הכולל. וכיאה לכל פעילות לילדים בסוף ישנה הגרלה עם פרסים בין כל הילדים, וכל ילד יוצא משם עם שי קטן וצנוע. מומלץ בחום!

על כל הפרטים, שעות הפעילות, תמונות ועדכונים על אירועים מיוחדים ופעילויות, תוכלו להתעדכן באתר "למען שמו-נה באהבה" (www.lemaan8.co.il), תחת הדף המיוחד של הכולל.

 

 —————————————————-

שיעורי תורה

הרב שלום לוי שליט"א, רב העיר, מעביר מידי מוצ"ש בשעה 20:30 שיעור ב"פלא יועץ" בכולל "בית יהודה" (מול ביה"כ "היכל משה" שביהודה הלוי). בנוסף לכך מידי יום רביעי, בין השעות 19:30 ל-20:30, מעביר הרב שיעור במשניות בבית כנסת "משכו הא-ל" שבשכונת הורדים. מומלץ.

 

עדכוני כשרות

מהמועצה הדתית קריית שמונה נמסר כי לבית העסק "יוגומיקס" הוסרה הכשרות, וכעת אינה מפוקחת ע"י משגיחי הכשרות של הרבנות המקומית. מדובר בשני הסניפים, גם במרכז המסחרי (שד' תל-חי) וגם בקניון נחמיה.

אולי יעניין אותך

Bottom ad