היום ה-05 בפברואר , 2024

Select your Top Menu from wp menus

יש ועדה, יש חמישה שרים, יש כסף, אבל לא לקריית שמונה

ועדת השרים לענייני הפריפריה, הנגב והגליל בראשותו של השר אריה דרעי התכנסה השבוע והחליטה להקצות מעל-300 מיליון שקלים לפרויקטים בנגב ובגליל.

בוועדה חברים, בנוסף לשר אריה דרעי, גם השרים סילבן שלום, אורי אריאל, יואב גלנט, זאב אלקין, דוד אזולאי ויריב לוין. הוועדה קיבלה את התכנית שהגיש השר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, אריה דרעי, תכנית אשר כוללת מגוון נושאים ובניהם התיישבות ודיור, תיירות וחינוך. ההחלטות שהתקבלו הינן בנוסף לתכנית האסטרטגית לפיתוח הצפון אותה מוביל השר אריה דרעי ואשר תוצג במלואה בוועידת הגליל השמינית בעכו, כך בהודעה לעיתונות.

מבחינתם של תושבים רבים בגליל קריית שמונה נמצאת במקום שלגביו אין מחלוקת, כך היה בעבר וכך גם היום (אם לא מכניסים פוליטיקה מקומית-עכשווית).

ההודעה מפרטת את ההשקעות, והנה לפניכם: כ-180 מיליון שקלים יוקצו להמשך ביסוסה של באר שבע כמטרופולין של הנגב כולו. התקציב יושקע בהקמת מבני ציבור ותשתיות בהיקפים משמעותיים, כדי שאלה יסייעו בקליטת אוכלוסייה נוספת הצפויה להגיע לעיר בעקבות מעבר מחנות צה"ל לנגב, בניית פארק הסייבר ובנייה מתוכננת של עוד כ-20 אלף יחידות דיור בעיר.

שדרות. הוחלט לתקצב את השלב השני בבניית כפר הסטודנטים בישוב ולעבות את תכנית החוסן האזרחי המתקיים בעיר.

ימשכו ויורחבו נושאי הסיוע להתיישבות בתחומי בתי האגודה במועצות האזוריות וכן בנושא הסיוע בשכר דירה לרוכשי בתים ביישובים העירוניים. התקציב לפרויקט יגיע מהמשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, משרד הבינוי והשיכון, משרד האוצר ומשרד התחבורה.

יוקצה סכום של 72 מיליון שקלים מהמשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, משרד הפנים ומשרד הכלכלה, לטובת שיקום שווקים ומרכזים מסחריים ביישובים בעלי אזורי עדיפות לאומית וכן להקצות סכום של 22 מיליון שקלים תקציב מהמשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, המשרד לשירותי דת ומשרד התיירות, למען פיתוח התיירות סביב מקומות קדושים באזור הגליל. 

השר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, אריה דרעי: "התכנית המגוונת ורחבת ההיקף שאושרה, נוגעת בתחומים חשובים כגון התיישבות ודיור, תיירות והשכלה גבוהה. ההחלטות נוגעות קודם כל בתושבי הנגב, הגליל והפריפריה הללו ואני גאה על כך. השילוב בין החדש, כמו פארק ההיי טק בבאר שבע לבין הישן, כמו פיתוח התיירות באתרי קדושים בגליל, חשוב ומהווה נדבך נוסף בגיוון העצום הקיים באזורים האלו".

 שר הפנים, סילבן שלום: "העברנו היום החלטות חשובות למען עתיד הפריפריה הנגב והגליל שאין לי ספק כי יקדמו את האזורים הללו שכבר נמצאים בתנופה. שיפור ושיקום השווקים וההשקעה שלנו בתשתיות יהוו תמריץ להבאת משפחות נוספות למרחבים אלו".

השרים גלנט, לוין, אזולאי ואריאל, בירכו על התוכנית ואמרו כי מדובר בהחלטה חשובה המספקת מענה למבקרים רבים מהארץ ומחוצה לה.

 

 

אכזבה (נוספת)

מבדיקת ההשקעות הנרחבות (300,000,000 שקלים)

בנגב והגליל, קריית שמונה יוצאת ושוב ידיה ריקות וסדוקות.

אם יש תוקף ומשמעות למילה 'נימאס' הרי היא כאשר מצמידים אותה ליחס של ממשלות ישראל לעיר שלנו.

דומה, שבחלוקה בין מחמאות ובין השקעות, אנחנו נשארים רק עם המחמאות.

החלק הארי מהתקציב צבוע לטובת באר שבע והנגב. אצלנו ישקיעו בשווקים ובקברי צדיקים (חשוב מאוד).

ואני שואל את השרים הנכבדים. ומה עם החיים? מה עם הזוגות הצעירים הנאנקים להטיל עוגן לחיים בקריית שמונה? מה עם האימהות לילדים המוסיפות על משכורתן לתשלום למעונות היום? מה עם המחירים המפולפלים שנדרשים לשלם בקריית שמונה ובסביבה על פיתוח קרקע והקרקע לבניה? מה עם קולנוע לחבר'ה הצעירים? מה עם מוסדות ציבור, בניתם וחיזוקם? מה עם מוקד רפואי מציל חיים?

כל אלה נעלמו מעיני השרים הנכבדים בבואם לחלק את התקציב הגדול בין נתיני ממלכת הפריפריה והשקופים.

כואב לי לכתוב את הדברים האלה כי הפעם אל מי נבוא בטענות כאשר לנו בלבד יש שר על בסיס גיאוגרפי (נגב, גליל ופריפריה).

שוב סותמים לנו את הפה במילים והצהרות בומבסטיות מעל כל במה ומותירים בידנו רק את זכות האנחה וזעקת הכאב והאכזבה. חבל.

יש עדין תקווה ששר הפריפריה אריה דרעי יתעשת יחד עם חבריו בממשלה ויעשה את מה שמצפים מהם שיעשו, להתייחס לקריית שמונה כעיר ואֵם בישראל ובפריפריה. 

 

 

אולי יעניין אותך

Bottom ad