היום ה-01 בפברואר , 2024

Select your Top Menu from wp menus

עשרת ההמלצות

 

  1. הגדות. זה קורה במשפחות הכי טובות. ליל סדר, 20 אנשים מסביב לשולחן, 14 סוגי הגדות מחולקות לכולם ואף אחד לא מצליח לעקוב אחרי השני, ולעיתים הסדר עצמו "מתחרבש" שכשאחד קם ליטול ידיים כשהשני בכלל מחפש את האפיקומן. לכן, אם מתאפשר לכם, עזבו נסו לארגן סוג אחד או שניים של אגדות, ולא "להתפזר". לא חובה, מומלץ.
  2. אפרופו הגדות. זו לא הלכה, אלא רק טיפ, השתדלו לוותר על כל ההגדות המסחריות שלא ממש חשוב להם שתקראו את ההגדה עצמה, אלא את הפרסומות שלהם (בכל זאת לדבר על הצעה מעניינת למשכנתא בבנק לאומי בליל הסדר, זה לא ממש לעניין).
  3. ארבע כוסות ודי. פורים עבר ומצוות "עד דלא ידע" כבר לא רלוונטית, לכן כדי שלא לנצל את הסדר לערב אלכוהול ויין, אלא לשתות 4 כוסות (עדיף תירוש, ככה תישארו צלולים), לצאת ידי חובה, ולזכור שיצאנו ממצרים ולא מרו….
  4. בגלל "כובד" החשיבות של החג והמעמד המרגש, כולנו מנסים לקיים את החג כהלכתו, אך לפעמים זה מתבטא בכעסים על אחרים (שלא רציניים כמונו כמובן), ומשם התקלות מתחילות לזרום. זה קורה כמובן במשפחות הכי טובות, ולא צריך בן רשע כדי שזה יקרה, אלא מספיק שאחת הדודות שהכי מעניין אותה מה יגידו על התבשיל שלה מנסה לזרז את כולם ומכניסה הערות מתישות ולא חגיגיות. אז נכון שזה לא נעים ונכון שזה לא ברוח החג, אך חייב לזכור, אסור, אבל ממש אסור ליצור ויכוח ומתחים. בנוסף, צריך לזכור שיש מנהגים שונים אפילו בסדר של הסדר, ולכן עדיף לתת לאחד להעביר את ההגדה והברכות לפי דרכו, מה גם שפעמים רבות יש נוסחים שונים בהגדות (ולכן סעיף 1 ממליץ על הגדות מאוחדות). תמיד תזכרו שהאווירה הטובה, האחווה והאחדות חשובים יותר מכל דבר אחר, וזאת בלי לגרוע חלילה מחשיבות הסדר.
  5. גם אם אתם לא ממש שומרי תורה ומצוות, וגם אם בשבילכם פסח זה ב'שביל הילדים', ואפילו אם לא הלכתם לבית הכנסת בליל החג, כבו את הטלוויזיה, תפגינו אחריות ורצינות כלפי ההיסטוריה שלנו, עזבו את השיחות על הגמר של המרוץ למיליון והפרק האחרון של פאודה ופשוט נסו באמת להיכנס לאווירה.

 

  1. מרוב כל המנהגים שוכחים לעיתים את ההלכות עצמם. עשו הפסקת צהריים ותעברו על הלכות פסח. אגב, ניתן לקרוא בצורה מסודרת וברורה באתר האינטרנט של ארגון "למען שמו-נה באהבה" (www.lemaan8.co.il) כדאי מאוד.

 

  1. כידוע מצווה לתת 'קמחא דפסחא', לעזור לעניים לצורכי החג. כן, לצורכי החג. לכן, אם לא נתתם עד עכשיו, תנו כמה שיותר מהר כדי שבאמת יוכלו להתארגן לחג לפני. בדיוק כמוכם.

 

  1. נסו לתכנן את הסדר לפי הסדר ובזמנים נכונים. לא כדאי לארגן את השולחן בדקה ה-90. מומלץ לחלק את הכזייתות והמרורים לפני החג (ואף לשקול אותם), לשים בשקית ולהניח ליד כל צלחת. תכינו חידושים ופלפולים מבעוד מועד ותחשבו טוב איפה מחביאים את האפיקומן. הא, וגם שלחו SMS לכל האורחים שיגיעו בזמן, כי לא הכל תלוי רק בכם.
  2. נסו להיות יצירתיים. השנה החלטתי לשדרג את האפיקומן ולעשות מעין חדר בריחה עם חידות מושקעות ואביזרים מתאימים (יש לפחות 20 חידות עד מציאת המצה). ככה אני מרוויח גם את הילדים וגם את הגדולים. אספר לכם במדור הבא אם יצא מוצלח 🙂

 

  1. הכי חשוב, שבאמת, אבל באמת נרגיש חירות. חג שמח!

אולי יעניין אותך

Bottom ad