היום ה-13 במאי , 2022

Select your Top Menu from wp menus

שכיר? אולי מגיע לך החזר מס

החזרי מס הם למעשה כספים שנגבו מכם על ידי מס הכנסה, אך מסיבות שונות מגיעים לכם בחזרה. אז למה עד היום לא קיבלתם את הכסף? פשוט כי לא טרחתם לבקש. עו"ד גראור מסביר כי שכיר, שאינו מגיש דו"חות שנתיים למס הכנסה, זכאי להגיש בקשה להחזר מס עד 6 שנים אחורה מתום השנה בגינה הוא זכאי להחזר. דהיינו, ניתן עד סוף שנת 2011  לבקש החזר מס  בגין השנים 2005-2010.

 

הסיבות לקבלת  החזרי מס יכולות להיות שונות, וכמעט כל עובד שכיר יוכל למצוא את עצמו משתייך לאחת מן הקטגוריות הבאות:

 

– בשעה טובה יצאתם לחופשת לידה או חלילה נאלצתם לשבות מעבודה בשל מחלה ממושכת, חתמתם על חל"ת (חופשה ללא תשלום), איבדתם את מקום עבודתכם או שהחלפתם מקום עבודה. כל תקופה בה לא עבדתם במהלך השנה החולפת יכולה לזכות אתכם בהחזר מס בעבורה.

 

– מנגד, מציין עו"ד גראור עבודה במספר עבודות במקביל, ללא תאום מס יכולה אף היא להוות קריטריון לקבלת החזרי מס.

 

– כל שינוי שהוא (לטובה או לרעה) במצב המשפחתי יכול לזכות אתכם בזיכוי מס. נישואין, לידה, גירושין או חלילה מוות הינם סיבה מספקת לבדיקת זכאות להחזרי מס. במשפחות חד-הוריות לדוגמא, יקבל ההורה נקודת זיכוי נוספת עבור כל ילד מתחת לגיל 19. במקרה של גירושין הסיפור סבוך יותר לאור הבעייתיות המתעוררת סביב תשלומי המזונות. בתרחיש האידיאלי שבו זוג הורים החי בנפרד חולק בנטל כלכלת ילדיהם יהיה זכאי בן הזוג שלא קיבל את ההטבה למשפחה חד הורית, לנקודת זיכוי אחת או חלק ממנה לפי חלקו בכלכלת ילדיו.

 

– אוכלוסיות מובחנות –עו"ד גראור מונה מספר אוכלוסיות אשר יכולות לזכות בהקלות מס:

תושבי עיירות פיתוח ויישובי ספר: קיימת רשימה של ישובים בהם ניתן לקבל נקודות זיכוי וניתן לאתר אותה בקלות באתרי האינטרנט השונים.

עולים חדשים: עולה חדש זכאי להנחות מס במשך שלוש שנים וחצי מיום עלייתו ארצה וכן לחלק מנקודת זיכוי

חיילים משוחררים – חייל שהשתחרר מצה"ל (כולל שוטר שהשתחרר ממג"ב) זכאים לנקודות זיכוי.

מסיימי תואר: אדם שסיים החל משנת המס 2005 ואילך לימודי תואר ראשון, שני, שלישי ברפואה, לימודי דוקטורט ישירים, או לימודי מקצועות מסוימים: יהיה זכאי בשנה שלאחר הסיום למחצית נקודת זיכוי למשך שלוש שנים.

 

– מוגבלויות רפואיות: והוצאות רפואיות בגינן מהוות אף הן עילה לבקשת החזרי מס. בעבור החזקת קרוב (ילד, בן זוג, הורה), שהוא משותק לחלוטין, מרותק למיטה, עיוור, בלתי שפוי בדעתו או מפגר (לגבי ילד) מתאפשרת קבלת זיכוי של 35% מהסכום ששולם. באם מדובר בילד, הנכם זכאים בנוסף גם ל- 2 נקודות זיכוי.

 

– הפקדות בקופות גמל: (עבורך, הוריך או ילדיך) וכן לקרנות פנסיה, קרו השתלמות וקופות ביטוח מנהלים מזכות בהטבות מס. יתרה מכך, מדגיש עו"ד גראור שכירים רבים לא מודעים לכך שגם אם המעביד מפקיד עבורך סכומים אלו ניתן להגדיל את ההפרשות (בהתאם לתקרת השכר) או לבצע הפקדות נוספות אשר מזכות בהטבות מס משמעותיות, מומלץ לפנות לסוכן הביטוח שלכם  ולהתייעץ עמו בנדון.

 

– יציאה לפנסיה איננה אומרת כי אינכם זכאים עוד להחזר מס. עו"ד גראור: "כיום יציאה לפנסיה איננה משתמעת אוטומטית כיציאה ממעגל העבודה. 'פנסיונרים' רבים ממשיכים לעבוד גם לאחר הפרישה עובדה אשר יכולה לזכות אותם בהחזרי מס". בנוסף, קבלת פנסיה חודשית ממספר מקורות, פרישה בשל נכות ומקרים נוספים עשויים גם הם להיחשב לסיבות בעבורן ניתן לזכות בהחזרי מס גם לאחר הפרישה המיוחלת.

 

– במקרה של פיטורין החוק מגדיר מפורשות מהי תקרת הפטור ממס בעבור פיצויי פיטורין. פיצויים הנאמדים בסכום של עד כ- 10,000 שקלים בשנה פטורים ממס ויש לבחון האם אכן נהגו כך עימכם, שכן אם לא אתם זכאים להחזרי מס.

 

– אדם התורם למוסד ציבורי (שאושר כמוסד מוכר על ידי רשויות המס) סכום מינימאלי של 370 שקלים בכל שנת כספים זכאי להחזרי מס בגינן.

 

– מי שהנציח זכרו של קרוב משפחה שהיה חייל או שוטר ושנפל במערכה או בפעולות האיבה, יהיה זכאי להחזר שעשוי להגיע עד 30% מסכום ההוצאה.

 

לסיום, מציין עו"ד גראור כי הגשת בקשה לקבלת החזרי מס כרוכה בלא מעט טפסים ובירוקרטיה על כן מומלץ לפנות למשרדים ולחברות הפרטיות אשר מתמחות בטיפול בהחזרי מס על מנת לקצר ולייעל את התהליך ואף להגדיל את סיכוייכם לקבל את אשר מגיע לכם במלואו. וכדאי להזדרז… התקופה הקצרה שנותרה עד לסיום השנה היא ההזדמנות האחרונה לטפל בהכנת המסמכים המתאימים על-מנת להבטיח את זכאותכם לקבלת החזרי מס.  

אולי יעניין אותך

Bottom ad