היום ה-06 בפברואר , 2024

Select your Top Menu from wp menus

נחנכה האנדרטה לזכרו של סגן גרמן רוז'קוב והוענקו מלגות לסטודנטים מצטיינים

בטקס מרשים ומרגש נחנכה הערב האנדרטה המחודשת לזכרו של סגן גרמן רוז'קוב, תושב קריית שמונה שנפל בשנת 2002 בעת לחימה במחבלים שחדרו לישראל.

 

סגן גרמן רוז'קוב שירת כקצין בחטיבת הנח"ל. בחודש מרץ 2002 חדרו שני מחבלים מלבנון לאזור מצובה שבגליל המערבי. המחבלים התמקמו בחורשה ופתחו באש לעבר כלי רכב שנסעו בכביש והרגו חמשה אזרחים. סגן גרמן היה במקרה באזור, הוא התקרב אל המחבלים בניסיון לאתר אותם ולפגוע בהם תוך שהוא מחפה על מח"ט הגזרה המערבית, אל"מ דרור שהסתער לעבר המחבלים.

במהלך הקרב עם המחבלים נפגע סגן גרמן ונהרג.

על פעילותו בקרב ואומץ ליבו הוענק לו צל"ש מפקד אוגדה.

מאז פעלה אמו לודמילה להנציח את זכר בנה האהוב. לאחר שהוקמה לכבודו אנדרטת זיכרון ברחוב האצ"ל, הוחלט להעתיקה למקום אחר בשל עבודות פיתוח ותשתיות.

המקום החדש שנבחר הוא שכונת מוטב יחדיו, שם התכנסו מאות מתושבי השכונה, מכרים, אישי ציבור, חברים ובני משפחה כדי להשתתף בחנוכת האנדרטה שמספרת את סיפור גבורתו של גרמן.

ראש העיר הרב ניסים מלכה: "גרמן התגייס לנח"ל וסיים את הטירונות בהצטיינות. גם בקורס הקצינים הוא היה הבולט בין החניכים וגם את הקורס הזה סיים בהצטיינות יתרה. חבריו מספרים כי לכל משימה הוא היה ראשון המתנדבים. כזה היה בחייו וכך גם סיים אותם".

מאז מותו בטרם עת של גרמן פועלת עיריית קריית שמונה בכדי לשמור על אמו של גרמן, לודמילה, שבחרה ללכת בעקבות הבן ולקשור את גורלה עם גורלו של עם ישראל, רק כדי להזדהות עם רצונו לתרום למדינתנו.

בדבריו הודה ראש העיר למפעל שמיר אופטיק שמעניק מלגות הצטיינות על שמו של גרמן שעד לפני גיוסו לצה"ל עבד במפעל.

"הנתינה שלכם והעובדה שאתם לא שוכחים את העבר מלמדת משהו על מנהלי ועובדי המפעל. זה למעשה סוד ההצלחה שלכם. כידוע, נתינה לאחר, היא מתנה לעצמנו. נתינה ללא גבולות היא הדרך שלנו ליצור יש מאין, לפזר אהבה ולהתמלא אושר. ואת זאת אני רואה בכל אחד ואחת מהאנשים הנפלאים של מפעל שמיר אופטיק", אמר ראש העיר.

האלוף נועם תיבון שייצג את צה"ל הפליג בדברי השבח על גרמן וסיפר שלאחר מותו נמצא מכתב בכיסו הממוען את ראש הממשלה דאז אריאל שרון ז"ל, ובו הוא מבקש להותיר בארץ את אימו שאינה יהודיה על פי ההלכה. "בעקבות המכתב המרגש והנוגע ללב של גרמן ז"ל, התקבלה החלטה על הגיורים בצה"ל. המכתב של סגן גרמן הניע תהליך שהביא בסופו את הפרויקטים המיוחדים, גיור למי שאינו יהודי, תוך כדי שירות בצה"ל".

נציגי המפעל חזי שגב שבנו נמרוד נפל במלחמת לבנון השנייה, ופרופ' יונה חן נשאו דברים לזיכרו ועמדו על מעלותיו הטרומיות של סגן גרמן רוז'קוב ז"ל.

 

לודמילה, אמו של גרמן הודתה לעיריית קריית שמונה, לראש העיר, לאנשי הצבא ולכל תושבי קריית שמונה על התמיכה בשנים הקשות שעברה מאז מות בנה.

אולי יעניין אותך

Bottom ad